למידע והרשמה מלאי את הטופס ואנו נחזור אלייך בהקדם

החוג לספרות

אודות החוג

"אין חכמת אדם מגעת אלא עד מקום שספריו מגיעים" / יצחק בן יעקב קנפטון

החוג לספרות במכללה פותח בפני הלומדים צוהר לעולם הספר היהודי על עושרו התרבותי והאמוני מן המקרא ועד ימינו. במסגרת החוג נחשפים התלמידים ליצירות ספרותיות מתקופות וז'אנרים שונים מהספרות העברית תוך זיקותיה לספרות העולם.
תכנית הלימודים בחוג לספרות מבוססת על ההנחה הרואה את הספרות כדיציפלינה בעלת ערך אסתטי- אמנותי, שיש באפשרותה לחשוף את התלמידים לעולם של ערכי תרבות בהקשר לתחומי דעת רבים במדעי הרוח והחברה.
הלימודים מבוססים על קריאה מעמיקה ביצירות ספרותיות, תאוריות ספרותיות , ביקורת ושיטות מחקר. הלימודים בחוג לספרות מציידים את התלמידים בכלים לניתוח, פרשנות, ביקורת והערכה של יצירות ספרותיות תוך זיקתן לאמנויות אחרות כמו קולנוע, ציור, מוסיקה ועוד.

מטרת החוג היא להכשיר תלמידים שישתלבו בהוראת הספרות ויחזירו את אמנות המילים לקדמת הבמה התרבותית. יתרה מזו, בוגרות המסלול תוכלנה להשתלב בבתי הספר היסודיים בהוראת מקצועות העברית והשפה בכלל, בהוראת ספרות והבעה בחט"ב. בחטיבה העליונה הן יכולות להשתלב כחלק ממערך ההכנה לבחינת הבגרות בספרות. כמו כן, הן יכולות להיות חלק מצוות במסגרת של הקניית שפה לעולים חדשים. השאיפה היא להוביל את הסטודנטיות לכיוון של לימודים לקראת תארים מתקדמים ומחקר.

תכנית הלימודים

משך הלימודים, היקפם ומועדם:

הלימודים מתקיימים שלש שנים ובשנה הרביעית יום בשבוע (שנת התמחות).
שלושה ימים בשבוע (א'-ג') בין השעות 8:30-19:00 מתוכם בוקר יום ג' יהיה יום עבודה מעשית. יום נוסף במתכונת לימודים מקוונים (ע"פ מערכת אישית).

מבנה תכנית הלימודים:

הקורסים מתחלקים לשלוש קטגוריות. 1) קורסי מבוא 2) קורסים העוסקים ביוצרים, ביצירות ובז'אנרים שונים 3)קורסים המלווים את ההתנסות המעשית בהוראת הספרות לגיל הרך, בבתי הספר היסודיים והעל יסודיים.

ההכשרה בחוג מאפשרת התמחות ב:

הסגל האקדמי

ראש החוג

ד"ר אסתר גואטה, etygueta@hemdat.ac.il

מרצי החוג

ד"ר אסתר גואטה, ד"ר אסתר אזולאי, ד"ר יוסי בן שבת, ד"ר דניאל ניקריטין, גב' ורדה דדי, ד"ר תמר לביא.